Faq

Časté dotazy - Nízkonákladové letecké společnosti


Co jsou to nízkonákladové letecké společnosti?
Jak získám letenku?
Proč nedostanu letenku, ale jen kód?
Kde a jak se za letenku platí?
Proč se cena mění?
Jak probíhá odbavení? Co komu ukáži?
Dostanu během letu občerstvení?
Co mám dělat, když si let rozmyslím?
A co když let zruší sám dopravce?
Jsou nízkonákladové aerolinie bezpečné?
Kam nízkononákladové aerolinie létají?


Co jsou to nízkonákladové letecké společnosti?
Nízkonákladové letecké společnosti, anglicky Low cost, no-frills nebo discount airlines, poskytují možnost osobní letecké přepravy za cenově velmi výhodných podmínek. Hlavním rysem těchto společností je orientace na cenu letenky. Ta je určena hlavně obsazeností letadla, tedy čím dříve si letenku koupíte, tím méně stojí. Mezi další rysy lowcostů patří:
  • Jedna třída: existuje jen economy class
  • Nerozlišují se sedadla: letenka neurčuje místo
  • Levnější letiště: létá se na taková letiště, kde jsou nižší poplatky. Mohou to být bývalá vojenská letiště, či letiště vzdálenější od centra měst.
  • Bez dealerů: většina společností si prodává svoje letenky sama, hlavně přes internet
  • No - frills: jídlo a pití na palubě se platí zvlášť
  • Elektronická letenka: letenku zaplatíte přes internet, na check - in dostanete na základě osobního dokladu boarding pass, na nějž vás pustí do letadla
Nízkonákladové letecké společnosti musí splňovat stejné bezpečnostní předpisy jako všechny ostatní klasické letecké společnosti. Více zde.
Více informací o nízkonákladových dopravcích najdete zde.

Jak získám letenku?
Nízkonákladové letecké společnosti papírové letenky nevydávají. Obdržíte pouze kód, který potvrzuje Vaši rezervaci, což je elektronická podoba letenky. Při rezervaci přes internet cestující dostane na svůj email potvrzení o rezervaci, se všemi potřebnými údaji. Při odbavení na letišti (check-in) stačí předložit kód a cestovní doklad. Na základě těchto údajů je cestující odbaven.

Proč nedostanu letenku, ale jen kód?
Protože se tím snižují náklady na let. Dostanete pouze rezervační kód, který si stačí vytisknout, nebo opsat a spolu s cestovním dokladem předložit u odbavení.

Kde a jak se za letenku platí?
Letenky je možné rezervovat a kupovat online přes internet (potřebujete platební kartu použitelnou na internetu), telefonicky, u prodejců letenek či v cestovních kancelářích. Pokud má společnost svou přepážku na letišti, lze to i tam.

Proč se cena mění?
Nízkonákladové letecké společnosti se chovají tržně. Pokud se letadlo dobře naplňuje, společnosti prodávají za vyšší ceny. Proto se vzrůstajícím zájmem o let je cena zvýšena.

Jak probíhá odbavení? Co komu ukáži?
S rezervačním kódem a cestovním dokladem se dostavíte k přepážce, kde po kontrole údajů obdržíte palubní vstupenku (boarding pass) a jsou Vám odbavena zavazadla. Důležitá není papírová letenka, ale informace v systému dopravce. Odbavení probíhá stejně jako u klasických dopravců.

Dostanu během letu občerstvení?
Jídlo ani občerstvení zpravidla nízkonákladoví přepravci zdarma nenabízejí, ale lze je zakoupit.

Co mám dělat, když si let rozmyslím?
Nízkonákladové letenky mají i několik nevýhod. Bezplatně nelze: změnit jména osob, letenky vrátit, změnit termín letu. Za tyto změny se platí poplatky podle pravidel jednotlivých leteckých společností. Většinou se jedná o částku okolo 30 EUR a rozdíl ceny, za kterou byla letenka koupena a aktuální ceny. Máte nárok na vrácení letištních poplatků nezávisle na možnosti vrácení letenek.

A co když let zruší sám dopravce?
Pokud jsou cestující informováni o zrušení letu alespoň dva týdny před odletem, je jim nabídnuta možnost volby mezi náhradou ceny letenky, nebo jiný let. V případě, že let je zrušen v termínu méně než 14 dní před odletem, má cestující nárok na vrácení peněz.

Jsou nízkonákladové aerolinie bezpečné?
Nároky na letadla i posádku nízkonákladových aerolinií jsou stejné, jako u tradičních leteckých dopravců. Letadla těchto společností mají často jen ekonomickou třídu, pohodlná, ale užší sedadla, mohou chybět třeba okenní rolety. Nesetkáte se tu s drinkem na uvítanou a občerstvení si musíte většinou zaplatit.

Kam nízkononákladové aerolinie létají?
Letadla přistávají často na menších odlehlých letištích, kde se platí nižší letištní poplatky. Je ovšem nutné počítat s tím, že stoupnou náklady za další dopravu do města.