Alicante - Průvodce a jak se tam dostat

Alicante

Alicante nebo Alacant je město s přístavem ve Španělsku na pobřeží Costa Blanca. Je hlavním městem stejnojmenné provincie na jihu Valencijského společenství (je v něm 2. největší). Má něco přes 330 000 obyvatel (z toho přes 20% cizinců) a včetně sousedních obcí dosahuje více než 450 tisíc. V období 4. a 5. tisíciletí př. n. l. sem přišly ze střední Evropy kmeny "sběračů".


Do r. 1000 př n. l. začali tuto část pobřeží navštěvovat řečtí a féničtí obchodníci a zakládali malé přístavy. Kartaginský státník Hamilkar Barkas (vládl 247- 228 př.n. l.) postavil pevnost Akra Leuka, kde leží dnešní Alicante. Římané ovládali většinu dnešního Španělska ("Hispania Tarraconensis") až do r. 459 n. l., kdy je vystřídali germánští Visigóti. Ale ti neodolali v 8.stol. arabské invazi. Vláda Maurů v Alicante skončila v r. 1246- tehdy je porazil kastilský král Alfons X. O půl století později se Alicante nadlouho dostalo do Valencijského království a získalo postavení královské vesnice se zastoupením v parlamentu. Po několika desítkách let válek mezi Kastilií a Aragonií získal přístav na významu a vyváželo se odtud víno, olivový olej, rýže a ovoce. Ve 20tých letech 17. stol. vypověděl král Filip III. morisky (muslimy, kteří přešli ke křesťanství) kvůli jejich spojení s piráty. To se ukázalo jako fatální chyba, odešly totiž tisíce zručných řemeslníků a rolníků. Vše se ještě zhoršilo po Válce o španělské dědictví (1701- 1712). Město pak prožívalo do konce 19. stol. pozvolný úpadek.


Nad vodou je drželo rybářství, výroba obuvi, také pěstování pomerančů a mandlí. Částečné oživení přinesla I. svět. válka, kdy zůstalo Španělsko neutrální. Mnoho místních mužů muselo bojovat ve 2. marocké válce (1920- 1926). Španělsko později následované Francií se snažilo potlačit povstání Berberů v bývalém protektorátu na severu Maroka. V r 1931 abdikoval král Alfons XIII. a byla vyhlášena 2. španělská republika. V červenci 1936 vypukla občanská válka a Alicante padlo do rukou frankistů v dubnu 1939 jako poslední město v celé zemi. Během války byly na město vícekrát shozeny bomby, nejvíce italskými letci v květnu 1938 (300 mrtvých civilistů). Příštích 20 let Frankovy diktatury bylo obtížných.


Na začátku 60tých let minulého století začala přeměna Alicante na turistické centrum. V blízkém El Barco a podél pláže San Juan vyrostly hotelové komplexy. Příznivé klima bylo velkým lákadlem pro podnikatele i návštěvníky z ciziny. Příliv turistů ovlivnil celé hospodářství, vzniklo hodně nových pracovních míst. Po Frankově smrti v r 1975 nastoupil do čela státu král Juan Carlos I. (do r. 2014). Měl zajistit přeměnu Španělska na demokratickou konstituční monarchii. Místní samospráva byla posílena. Přístav v Alicante se musel přeorientovat ze zaměření na průmysl na turistické okružní plavby. V tomto směru patří v zemi k nejvýznamnějším (80 000 cestujících ročně). Trajekty vyplouvají na Baleáry a do Alžírska. R. 1967 bylo otevřeno mezinárodní letiště El Altet, 9 km jihozápadně od centra. V r. 2014 odbavilo již přes 10 milionů pasažérů. Státní společnost RENFE provozuje dálkové železniční spojení, mj. do Madridu, Valencie a Barcelony.

Co vidět, zažít a dělat:

Hrad sv. Barbory

stojí na kopci Benacantil, který je v celém městě nejvyšší. Hrad, který postavili v 10. stol. Mauři, patří k největším v Evropě. Své jméno získal díky tomu, že ho kastilský princ Alfons dobyl na Maurech v r. 1247 v den zasvěcený této světici. Za vlády Filipa II. (1556- 1598) byl přestavěn. V 17.- 19. stol. prožila pevnost několik ostřelování. Při své prohlídce v ní návštěvníci spatří vyhlídkovou věž, hradní palác s příkopem a historická děla. Ke vchodu vás dopraví výtah. Vyhlídka na město je skutečně působivá. Vstupné: 3 eura, děti 1,50 eur. Otevřeno: duben- září 10- 22 hod., říjen- březen do 20 hod.

Palmový háj v Elche

město Elche (přes 20 km od Alicante) se může pochlubit tímto lesíkem, nejrozsáhlejším v Evropě. Maurové, kteří město založili, začali palmy pěstovat na zavlažovaných plantážích. Systém zavlažování slouží dodnes. V 18. stol. se počet palmových stromů dostal nad 200 tisíc. R. 2000 byla lokalita vybrána do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. V současnosti je háj ohrožen výskytem škodlivého pilouse černého.

Kostel Panny Marie

nejstarší v Alicante, postaven na místě původní mešity, byl dokončen ve 13. stol. v gotickém slohu. Jeho stavebníkem byl aragonský král Jakub I. (vládl 1213- 1276). V 15. stol. došlo kvůli požáru k jeho přestavbě. Na bohatě zdobeném barokním průčelí je sousoší Nanebevzetí Panny Marie (autor Borja). Zlacený hlavní oltář z 15. stol. je rokokový, stejně jako 3 boční kaple. Křtitelnice pochází ze 16 stol. Adresa: Plaza Santa Maria. Otevřeno: 10,30- 12 hod. a 18- 19,30 hod.

Pláže v Alicante

rovnou na sever od přístavu se nalézá pláž Postiguet, která se vyznačuje pestrobarevným pískem. Jiná pláž nazvaná San Juan je větší a obvykle méně navštívená. Snadno se tam dostanete tramvají.


Reklama:


Reklama: