Amsterodam - Průvodce a jak se tam dostat

Amsterodam

Amsterdam je hlavním a nejlidnatějším městem Nizozemského království, i když není sídlem vlády (to je v Haagu). Počet jeho obyvatel činí něco přes 810 000 a včetně širšího okolí téměř 1,6 milionu. Město leží v provincii Severní Holandsko na západě země. Z původní rybářské vesničky se stal v 17. stol. (nizozemský Zlatý věk) jedním ze světových přístavů.V té době mělo město vedoucí postavení ve finančnictví a zpracování diamantů. Amsterdamské kanály ze 17. stol. a městská obranná linie jsou na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.


Amsterdam je obchodním srdcem země a jedním z evropských peněžních středisek. Své sídlo zde má 7 světových společností jako Philips a ING. Amsterdamská burza, založená r. 1602, je nejstarší na světě. Amsterdam navštíví ročně zhruba 3,7 milionu cizinců. Ty sem přitahují četná muzea (Rijksmuseum, Van Gogh Museum), kanály, vykřičená čtvrt a mnohé kavárny s prodejem marihuany. Po povodních ke konci 12. stol. postavili místní obyvatelé most a hráz přes řeku Amstel, což přineslo osadě název (r. 1275). V porovnání s jinými městy v Nizozemsku vznikl Amsterdam dosti pozdě. Městská práva obdržel na začátku 14. stol. Od té doby se počíná jeho rozvoj díky obchodu s hansovními městy. V 16. stol. povstali Holanďané proti španělskému králi Filipu II. Následovalo 80 let bojů a dosažení nizozemské samostatnosti.


V 17 stol. prožíval Amsterdam „Zlatý věk“, byl považován za nejbohatší město světa a centrum obchodní sítě. Byl tu nejvýznamnější evropský přístav. Během dalších let nastal kvůli válkám s Anglií a Francií úpadek. V napoleonských válkách byla země připojena k Francii. Na konci 19. stol. se mluví o druhém „Zlatém věku“). V té době se postavilo nádraží, muzea a nové kanály spojující Amsterdam s Rýnem a Severním mořem. Za německé okupace (1940- 1945) skončilo asi 60 000 amsterdamských židů v koncentračních táborech. Hlavním úkolem poválečných let byla obnova historického jádra, které je dnes památkově chráněné. Na počátku 21. stol. začaly pod vlivem velkého počtu přistěhovalců vyvstávat nové problémy jako diskriminace a segregace.

Co vidět, zažít a dělat:

National Maritime Museum in Amsterdam

toto velké muzeum prošlo rekonstrukcí v r. 2011. Najdete je v mohutné budově bývalého hlavního skladu amsterdamské admirality. Vzniklo zde multimediální muzeum s knihovnou, restaurací a prodejnou. Budova pochází z r. 1656 a je postavena na umělém ostrově v přístavu. Spočívá na 1 800 dřevěných pilotech. Při renovaci byla vnitřní prostora zakryta skleněnou střechou. Poblíž kotví replika trojstěžníku „Amsterdam“. Loď se potopila při své první plavbě r. 1749 a dnešní plavidlo dokončili v r. 1990. Pro milovníky plachetnic se každých 5 let koná velká přehlídka Sail Amsterdam, v r. 2015 bude v srpnu. Het Scheepvaartmuseum (název v holandštině) vlastní bohatou sbírku pamětihodností, k jejich shlédnutí byste potřebovali mnoho času. Otevřeno denně v 9- 17 hod. kromě několika svátků.

The Begijnhof

je uzavřený dvůr ze začátku 14. stol. Přestože leží uprostřed města, dopravní ruch sem nedoléhá. Původně byl postaven jako útulek pro bekyně, katolické řeholnice pracující jako ošetřovatelky. Překrásné domy, mezi kterými je i Het Houten Huis z r. 1420 (nejstarší v Amsterdamu), obklopují udržovanou zahradu. Na sousedních zdech uvidíte udivující kolekci desek s biblickými výjevy. Jižní okraj náměstí ovládá Engelse Kerk (Anglický kostel) z 15. stol. V domech č. 29 a 30 je tajná kaple z r. 1680. První dokument, který se o dvoru zmiňuje, je z r. 1346. V Begijnhofu dosud bydlí svobodné ženy- respektujte jejich soukromí. Areál je přístupný denně v 8- 17 hod.

Anne Frank House

v přístavbě domu na ulici Prinsengracht 263 se za poslední války židovská rodina Anny Frankové společně s dalšími pronásledovanými skrývala více než 2 roky. Vchodové dveře byly ukryty za posuvnou knihovnou. Uředníci o tom věděli a dodávali 8 osobám potraviny a zprávy o situaci. Přesto byl v srpnu 1944 jejich úkryt prozrazen. Všichni byli odvezeni do lágrů, odkud se vrátil jen Otto Frank. Pokoje domu Anny Frankové vám přiblíží tísnivou atmosféru té doby. Annin deník a jiné zápisky jsou vystaveny v muzeu, kde můžete také prožít virtuální cestu domem. Otevřeno v letní sezoně v 9- 21 hod. (v červenci a srpnu do 22 hod.), v zimě do 19 hod. Vstupné 9 eur, mládež 10- 17 let 4,5 eur.


Reklama:


Reklama: