Bristol - Průvodce a jak se tam dostat

Bristol

Bristol je významné město v regionu Jihozápadní Anglie, leží u mořského zálivu Mouth of the Severn , který odděluje Anglii od Walesu. Počtem obyvatel asi 430 000 se řadí na 6. místo mezi anglickými městy. Po dobu zhruba 5 staletí patřil mezi 3 největší města v zemi, což změnila průmyslová revoluce v 18. stol. Pak byl předstižen jinými městy na severu. Ve svém regionu je Bristol důležitým střediskem vědy, kultury a zaměstnanosti. Rozvoj města vždy závisel na jeho přístavu. Ten byl původně uprostřed Bristolu, ale časem se přemístil na pobřeží k Avonmouthu a Portbury.


V současnosti je rozhodujícím odvětvím letecký průmysl (projekt Concorde), dále informatika a finančnictví. Ve středu města už nenajdete doky, které ustoupily nové výstavbě. Nejstarší nálezy lidského osídlení v Bristolu pocházejí z doby před 60 000 lety. Za římské éry zde stála vesnice Abona. Za vlády Normanů už můžeme mluvit o městě s velkolepým hradem. Z bristolského přístavu vyplouvaly objevitelské výpravy zvláště do Severní Ameriky. Epidemie moru ve 14. stol. zapříčinila značný úbytek obyvatel, který se podařilo překonat až v 17. stol. R. 1542 obdržel Bristol status města. V 19. stol. došlo k velkému rozvoji města díky novým průmyslovým odvětvím. V 80tých letech 20 stol. se začaly obnovovat historické budovy.

Co vidět, zažít a dělat:

Bristol Zoo Gardens

návštěva zoo je dobrodružstvím, setkáte se zde s více než 400 druhy zvířat ze všech končin zeměkoule. Můžete je pozorovat v několika odděleních jako jsou Les motýlů, Pobřeží tuleňů a tučňáků, Opičí prales, Dům plazů, Asijští lvi, Svět hmyzu, Svět soumraku a Akvárium.Zláká vás Potok objevitelů, který se skládá ze 3 úseků. Návštěvníci toužící po vzrušení mohou vyzkoušet vzdušnou lanovou dráhu, houpat se společně s gibony a gorilami a pak se spustit dolů po laně. Máte také možnost vidět mláďata surikat, trpasličích hrochů a lvů. Otevírací doba: denně 9- 17hod.

Clifton Suspension Bridge

světově proslulý most navrhl viktoriánský stavitel Brunel, který se jeho dokončení v r. 1864 nedožil. Jeho projekt se potýkal se značnými potížemi a r.1843, kdy byly postaveny pouze věže, byl zastaven. Jeho tvůrce zemřel v r. 1859. I když byl most navržen pro provoz koňských povozů, vyhovuje i soudobým požadavkům, kdy ho přejede 12 000 motorových vozidel denně. Přitažlivá poloha na útesech řeky Avon z něho učinila jeden z bristolských symbolů. Mnoho lidí se po něm prochází kvůli výhledům na údolí řeky. Návštěvnické centrum na straně Leigh Woods je v provozu denně v 10- 17 hod.

Cheddar Gorge

největší roklina ve Velké Británii je tvořena velkolepými útesy vysokými až 140 m.Vznikla v době ledové před miliony let a je nejen přírodní rezervací, ale i vyhlášeným archeologickým nalezištěm. Tato proslulá lokalita nabízí 7 hlavních atrakcí, především úžasnou jeskyni Gough/s. Při prohlídce objevíte skryté prostory a setkáte se s mužem z Cheddaru, který tam kdysi přebýval. Udiví vás prostranství, kde se dávní obyvatelé shromažďovali, a budete obdivovat krápníkovou výzdobu. Audioprůvodce vám sdělí vše o vzniku, osídlení a výzkumu jeskyní ve viktoriánském období. Když hledáte něco náročnějšího, máte možnost prozkoumat jeskyně obtížnou trasou anebo se pokusit zdolat 15 m vysokou skalní stěnu. Občerstvení vám poskytnou v Costa Coffee. O školních prázdninách jsou jeskyně přístupny v 10-17,30 hod.


Reklama:


Reklama: