Derby - Průvodce a jak se tam dostat

Derby

Derby je anglické město v regionu East Midlands, hrabství Derbyshire. Protéká jím řeka Derwent. Počet obyvatel přes 230 000. Nejstarší historie Derby je spojena s římským táborem Derventio. Název města pochází z období vikinské vlády V té době zde žili vedle Vikingů i Sasové. V 18. stol. Bylo Derby jedním ze středisek průmyslové revoluce, soustředovalo se zde především strojírenství. Vznikla tu první továrna na výrobu hedvábí s vodním pohonem. Status města byl Derby udělen teprve r. 1977 královnou Alžbětou II. Zajímavostí je velké množství hluchých občanů, kteří se sem přestěhovali kvůli možnosti komunikace se stejně postiženými. Mají zde i speciální školu. V současnosti reprezentují strojírenství firmy Rolls Royce a Toyota. Je třeba také zmínit vlakovou centrálu Midlands Railway a železniční dílny s vývojovým střediskem. Město má velmi hustou silniční i železniční sít díky své poloze ve středu Anglie. Letiště East Midlands je umístěno 24 km od centra. Známý fotbalový klub Derby F.C. Arboretum v Derby bylo prvním veřejně přístupným parkem v Anglii a ovlivnilo vytvoření Central Parku v New Yorku.

Co vidět, zažít a dělat:

Katedrála v Derby

Je přímo v centru, není velká, ale rozhodně stojí za návštěvu. Má druhou nejvyšší kostelní věž v Anglii. Po zdolání 189 schodů se můžete pokochat výhledem na město a sousední 4 hrabství. Při pohledu na věž se pokuste spatřit pár sokolů stěhovavých, kteří hnízdí na její východní straně. Můžete se zúčastnit volného pozorování těchto dravců v rámci projektu, který probíhá od poloviny května do konce června. Ke sledování ptáků jsou k dispozici dalekohledy a také se dozvíte více informací od přítomných odborníků.

Treak Cliff Cavern

Historie této jeskyně začala před 300 lety, kdy vznikl důl Blue John. Dnes je známá jako lokalita, kde se těží kámen Blue John. Z něho se vyrábějí ozdobné předměty a bižuterie. Během 40minutové prohlídky s průvodcem uvidíte vydatné žíly této přírodniny a některé stalaktity.

Arboretum v Derby

První veřejně přístupný park ve Vel. Británii. Původně to byla soukromá zahrada, která patřila Josefu Struttovi, bývalému starostovi města. R. 1840 byla věnována občanům Derby a stala se botanickou zahradou a odpočinkovým parkem. Ve své době to byla převratná událost. Dlouho upadala, ale r. 2005 se mnoho investovalo do její obnovy. Arboretum není velké, je ale koncipováno v současném stylu jako anglický park. Při jeho návštěvě se můžete občerstvit v kavárně, která nabízí teplá a studená jídla, zákusky, sladkosti a zmrzlinu.


Reklama:


Reklama: