Dubai - Průvodce a jak se tam dostat

Dubai

Dubaj je jeden ze 7 emirátů, které vytvořily společný stát SAE, a zároveň jeho hlavní město. Město Dubaj se nalézá na severu pobřeží Perského zálivu, které patří stejnojmennému emirátu. Má vedoucí postavení v aglomeraci Dubaj- Sharjah- Ajman. Dubaj se rozvinul ve světově významné město a obchodní centrum oblasti Perského zálivu. Rovněž se tu soustřeďuje doprava. Do r. 1960 pocházely městské příjmy převážně z obchodu, po r. 1969 sem začaly proudit zisky z těžby ropy. Ty nastartovaly počáteční rozmach Dubaje. Ale dnešní produkce ropy je nízká a většina příjmů tak přichází odjinud: z turistiky, letecké dopravy, nemovitostí a bankovnictví. Dubaj přitahuje světovou pozornost svými pokročilými projekty a sportovními podniky. Symbolem města se staly mrakodrapy včetně nejvyšší budovy planety Burj Khalifa (830 m). Dubaj čelí kritice kvůli porušování lidských práv pracovníků z jihu Asie. Město bude v r. 2020 pořadatelem Světové výstavy EXPO. Zdejší hotelové ubytování je ve světě 2. nejdražší.

O dávné minulosti Dubaje se ví jen málo. Existovala zde střediska, která zprostředkovávala obchod mezi Východem a Západem. Ze 3. a 4. stol. pocházejí nálezy předislámské keramiky. Po rozšíření islámské víry dobyl kalif Umajad tuto část Arabského poloostrova a vytlačil odtud Sásánovce. První písemná zmínka o Dubaji je z r. 1095. Na začátku 18. stol. zde stála pouhá rybářská vesnice a v r. 1822 městečko s max. 800 lidmi pod vládou šejka z Abu Dhabi. V r. 1833 přesídlila část obyvatel Abu Dhabi do Dubaje a jejich vůdce Maktoum založil vládnoucí dynastii. V r. 1892 převzala odpovědnost za ochranu emirátu Vel. Británie. V r. 1841 postihla město epidemie neštovic a o 53 let později zhoubný požár. Přesto se zde začali usazovat obchodníci z okolí, zvláště z Persie. Na počátku 20. stol. je už Dubaj důležitým přístavem proslulým vývozem perel. Avšak ve 30tých letech 20. stol. toto odvětví upadlo a hodně obyvatel se vystěhovalo.


V r. 1947 se vyhrotily hraniční spory mezi Dubajem a Abu Dhabi a vedly až k válce. Poté, co se v Abu Dhabi již těžilo, byla ropa objevena i v moři u Dubaje. Koncesi získaly zahraniční společnosti a to vyvolalo příliv cizích dělníků zvlášť z Indie a Pákistánu. Během 7 let se počet obyvatel Dubaje ztrojnásobil. V . 1972 byl otevřen přístav Rašid a později ho překonal ještě větší Jebel Ali. Nové přístavy si vyžádaly další stavby jako silnice, mosty, školy atd. V souvislosti s odchodem britských jednotek z oblasti Perského zálivu došlo 2.12. 1971 po dlouhých jednáních k vytvoření SAE (emiráty Dubaj, Abu Dhabi, Šarjah, Ajman, Umm Al Qawain a Fudžajrah. Ras Al Khaimah k nim přistoupil později). V r.1973 byla zavedena jednotná měna: SAE dirham. V 70tých letech 20. stol. Dubaj dále rostl díky příjmům z ropy a obchodu. Hraniční spory pokračovaly i po vzniku SAE až do r. 1979, kdy došlo k dohodě. Kolem přístavu Jebel Ali vznikla zóna volného obchodu. Válka v Zálivu v r. 1990 měla na město nepříznivý dopad, ale po jejím ukončení se zde usadily četné společnosti z Kuvajtu a Bahrajnu. Růst cen ropy po této válce umožnil Dubaji soustředit se na rozvoj obchodu a turistiky.


Co vidět, zažít a dělat:

Burj Al Arab

vyhlášená hotelová stavba ve tvaru lodní plachty měří 321 m, bezmála tolik jako Eiffelovka. Vstupní hala je tak vysoká, že by se do ní vešla Socha svobody. Pro Dubaj je symbolem jeho rozmachu. Hotel vyrostl na umělém ostrově poblíž hotelu Jumeirah Beach, se kterým ho spojuje násep. Pohled zvenčí je nádherný, zato uvnitř byste viděli spoustu nevkusu. Pokud nejste hotelovým hostem, musíte si místo v restauraci zarezervovat. 200 m vysoko nad mořem si můžete v baru poručit koktejl, ale laciné to nebude. Více na www.burj-al-arab.com.

Čtvrt Bastakia

je historická část Dubaje, jeho Staré město. Okouzlí vás obnovené domy, které tu stály už 100 let před příchodem bohatých perských kupců. Domy jsou nejčastěji dvoupatrové s uzavřeným dvorem a zdobenými klenbami. I když jejich fasády jsou docela jednoduché, překvapí vás krásně vyřezávané dřevěné dveře a mřížky. Centrum šejka Mohameda pořádá pěší prohlídky čtvrti Bastakia s průvodcem každý čtvrtek a neděli v 10 hod. Ale prozkoumat tyto končiny můžete i při samostatných toulkách bez cíle. Narazíte přitom na mnohé galerie a obchůdky s upomínkovými předměty.

Dům šejka Saeed al- Maktoum

rozlehlý dům s nádvořím kdysi patřil dědečkovi současného dubajského vládce a je hlavní atrakcí obnoveného areálu Shindagha. Byl sídlem panovnické rodiny od r. 1896 až do smrti šejka Saeeda v r. 1958. Stavba, která je architektonický div, slouží nyní jako muzeum doby před objevem ropy. Vynikající je sbírka fotografií Dubaje ze 40tých a 50tých let 20. stol. Snímky byly pořízeny na pobřeží, na bazarech a slavnostech. Jiné záběry zachycují dívky vyšňořené pro „tawminah“ (soutěž v recitování koránu). V dalších místnostech se vystavují poštovní známky, mince a písemnosti datované po r. 1791. Je zde rovněž výstava, která se týká mořského sběru perel. Otevřeno sobota- čtvrtek v 8- 20,30 hod., pátek 15- 21,30 hod. Vstupné 2Dh, děti 1 Dh.


Reklama:


Reklama: