Dublin - Průvodce a jak se tam dostat

Dublin

Dublin, irsky Baile Atha Cliath, je hlavním a největším městem Irska s počtem obyvatel asi 530 000. Leží na východním pobřeží ostrova při ústí řeky Liffey, v provincii Leinster. Je historickým i současným střediskem vzdělanosti umění, ekonomiky a průmyslu. Město vzniklo za vikinského osídlení, později se stalo centrem Dublinského království. Asi 100 let po vpádu Normanů do Anglie se král Jindřich II. v r. 1171 zmocnil Dublinu a prohlásil se pánem Irska. Jeho syn král Jan založil r. 1204 dublinský hrad. V polovině 14. stol. byl Dublin postižen morovou nákazou a zůstával dosti malým opevněným městem. Později byl začleněn do oblasti „the Pale“, což byl úzký pruh východního pobřeží pod anglickou správou. Irsko bylo definitivně dobyto Tudorovci v 16. stol. a Dublin se stal sídlem anglické nadvlády.


Během 18. stol. město rychle rostlo a krátce se zařadilo na 2. místo v britském impériu. Z té doby pocházejí významné budovy jako Parlament nebo Royal Exchange. Irská občanská válka ze začátku 20 stol. způsobila v dublinském centru velké škody. R. 1922 se Dublin stal hlavním městem Irského svobodného státu, později Irské republiky. Od r. 1997 se dostal do čela hospodářského rozmachu celé země.

Co vidět, zažít a dělat:

Guiness Storehouse

je umístěn uprostřed pivovaru St. James/s Gate, který byl v provozu od r. 1759. Tato mohutná 7patrová budova, kde původně probíhalo kvašení slavného piva, je vytvarována do podoby obří sklenice. Při prohlídce se dozvíte vše, co vás kdy o proslulém pivu Guiness zajímalo. Vrcholným zážitkem je pro mnoho návštěvníků Gravity Bar, kde dostanou svou pintu zdarma a pokochají se kruhovým výhledem na město Dublin.

St. Patrick's Cathedral

byla zbudována v letech 1220- 1260 a a je jednou z mála staveb, které se dochovaly ze středověké éry Dublinu. Chrám zasvěcený sv. Patrikovi je hlavním svatostánkem Irské církve a je největší v zemi. Návštěvníci se mohou poučit o dějinách kostela, zvláště o slavném děkanovi Jonathanu Swiftovi, který je v něm pochován společně se 700 dalšími zemřelými.

National Museum of Ireland

Archaeology- když přijdete do muzea na Kildare Street, ocitnete se v dávné minulosti. V klenotnici spatříte poklady keltského a středověkého umění jako je kalich z Ardaghu, brož z Tary a cenné předměty z Derrynaflanu. Nejhodnotnější soubor dávných zlatých cenností v Evropě vám vezme dech. Toulejte se předhistorickým Irskem a vžijte se do osudů starých Vikingů. Další částí výstavy je Středověké Irsko z období let 1150- 1550, která zachycuje dobu katedrál, klášterů a hradů. Otevřeno denně kromě pondělí v 10- 17 hod., v neděli ve 14- 17 hod.

Dublinia

centrum uprostřed Dublina, které nabízí 3 expozice. První z nich je Vikinský Dublin, kde poznáte jak se žilo na vikinské válečné lodi, vejdete do vikinského stavení a projdete se tehdejší ulicí. Dozvíte se víc o pohřebních obřadech a odkazu Vikingů. Druhá výstava se nazývá Středověký Dublin, kde se seznámíte s rušným trhem, bohatým kupeckým domem a hlučnou ulicí. Uvidíte, jaké nemoci postihovaly tehdejší obyvatele. Určitě vás zaujme úžasný model středověkého Dublinu. Nakonec vás čeká výstava „Lovci historie“, která předvádí divákům co víme o minulosti města. Uvidíte skvělé nálezy včetně těch, které byly nalezeny ve Wood Quay. Projdete si též laboratoř. Vaše vědomosti si můžete otestovat. Návštěva Dublinie vás seznámí s pestrými dějinami irského hlavního města. V letním období (duben- září) můžete přijít v 10- 17,30 hod., v zimě v 10- 16,30 hod.

Book of Kells

je ústředním exponátem výstavy, která každoročně přiláká více než půl milionu návštěvníků Trinity College v Dublinu Book of Kells, která byla napsána kolem r. 800, obsahuje bohatě zdobené přepisy 4 duchovních písní v latině na základě vydání sestaveném sv. Jeromem r. 384. Kvůli obavám z Vikingů byla kniha zakopána v zemi. R. 1653 byla uložena na bezpečném místě v Trinity College. Sestává ze 680 stran. Více na www.tcd.ie/library.


Reklama:


Reklama: