Edinburgh - Průvodce a jak se tam dostat

Edinburgh

Edinburgh je hlavním městem Skotska leží v regionu Lothian, na jižním břehu zátoky Firth of Forth. Počtem obyvatel necelých 490 000 se řadí na 2 místo ve Skotsku a na 7. ve Spojeném království. Celá aglomerace čítá bezmála 800 000 obyvatel. Edinburgh se stal hlavním městem v 15. stol., když vystřídal několik svých předchůdců. Politická moc se však v 17. a 18. stol. přesunula do Londýna. Teprve po téměř 300 letech se vrátila do města samospráva, když byl v r. 1999 otevřen skotský parlament. V Edinburghu je také správa Skotské církve, sídlí zde skotské instituce jako Národní muzeum, Národní knihovna a Národní galerie. Hospodářství v Edinburghu roste, město je tradičním střediskem bankovnictví a pojištovnictví. Mnoho skotských společností zde má ústředí. Z historických staveb nutno jmenovat hrad, Holyrood Castle, katedrálu St. Giles, farní kostely Skotské církve Greyfriars a Canongate. Staré a Nové město jsou zapsána ve světovém kulturním dědictví UNESCO. Edinburgh se proslavil jako centrum vzdělanosti především v lékařství, právech, vědních a technických oborech. Univerzita byla založena r. 1583. Světoznámé jsou 2 festivaly: Edinburgh International Festival a Fringe, který je svým rozsahem největší na světě. Všechny tyto atrakce způsobily, že je Edinburgh po Londýnu 2. nejnavštěvovanější město ve Vel. Británii. Zavítá sem každoročně milion cizinců.

Co vidět, zažít a dělat:

Královská jachta Britannia

Plavidlo patřilo královské rodině více než 40 let a urazilo po světových mořích víc než milion mil /1,6 mil. Km/. Při své návštěvě poznáte, jak se žilo na palubě jachty a budete sledovat osobnosti jako byl Winston Churchill. Slavná jachta je jmenována jako atrakce č. 1 ve Spojeném království. V návštěvnickém centru se vám dostane vřelého přijetí. Před vstupem se dozvíte mnoho o historii lodi na výstavě pamětihodností a fotografií. Sama prohlídka zahrnuje 5 palub, které jsou propojeny výtahy a rampami. Návštěvníci jsou vybaveni audioprůvodcem v 27 jazycích. Soukromá prohlídka je možná. Ceny vstupenek od 7,75 do 12,75 GBP.

Inchcolm Abbey

Na ostrově Inchcolm založil David I. Převorství, které se r. 1235 stalo opatstvím. Dnes je to nejlépe zachovaná skupina klášterních budov v celém Skotsku. Ostrov je proslulý tuleni, divokou přírodou a obrannými zařízeními z obou světových válek. Řád augustiniánů zde sídlil již na začátku 12. stol. Bohužel poloha udělala z ostrova cíl útoků anglického lodstva ve válkách mezi Skotskem a Anglií ve 14. až 16. stol. Řeholníci postupně trávili stále více času na pevnině. Po protestantské reformaci r. 1560 klášterní život skončil a ostrov sloužil jen jako obranné území až do 2. svět. války. Opatství je dostupné ze South Queensferry.

Scottish National Portrait Gallery

Je umístěna v jedné z nejvýraznějších budov ve městě. Objevíte tam svět skotské historie a současnosti, jak je představují obrazy, fotografie, sochy a filmy. Setkáte se s lidmi, kteří vytvářeli národní svébytnost od Marie Stuartovny až po nedávné průkopníky v oblasti vědy, umění a sportu. Spatříte vynikající sbírky v rozměrných zmodernizovaných prostorách, ale i v intimnějších místnostech. Uvidíte novou galerii fotografií a viktoriánskou knihovnu. Svou návštěvu můžete zakončit v nové kavárně. Vstup do galerie je volný. Zvláštní výstavy mohou být zpoplatněny.


Reklama:


Reklama: