Vantaa - Průvodce a jak se tam dostat

Vantaa

Helsinki, hlavní a největší finské město, se nachází v regionu Uusimaa na jihu země. Je přímo na pobřeží Finského zálivu (součást Baltu) a na dalších 315 ostrovech. Ve městě žije přes 620 000 obyvatel a v celé aglomeraci kolem 1,4 milionu. Nejblíže z okolních velkých měst, pouhých 80 km, leží estonský Tallinn. Helsinská aglomerace (včetně měst Espoo, Vantaa a Kauniainen) je mezi podobnými umístěna nejseverněji. Stejně tak Helsinki jsou mezi hlavními městy EU nejdále na sever. Po Stockholmu a Oslo jsou 3. největší v severní Evropě. Ve Finsku představují centrum politického, vzdělávacího, kulturního a vědeckého života. Většina zahraničních společností, které ve Finsku působí, sídlí v oblasti Helsinek. Ve městě Vantaa je dislokováno mezinárodní letiště (17 km severně od centra Helsinek). Bylo postaveno zvlášť pro olympiádu v r. 1952 a počtem cestujících bezmála 16 milionů ročně se řadí v severní Evropě na 4. místo. Helsinki byly zvoleny za hlavní město světového designu pro r. 2012. Časopis Monocle vyhodnotil toto město jako nejpříhodnější pro život vůbec. Současný název se začal oficiálně používat od r. 1819. Do té doby bylo město označováno švédským výrazem Helsingfors.

Helsinki založil r. 1550 švédský král Gustav Vasa jako protiváhu tehdejšího hanzovního města Revalu (dnešní Tallinn). Tyto plány se příliš nezdařily, neboť Helsinki zůstávaly městečkem sužovaným válkami a nemocemi (v r. 1710 zahubil většinu obyvatel mor). V 18. stol. byla zřízena námořní pevnost (dnešní název Suomenlinna). Ve Finské válce (1808- 1809) byli Švédové poraženi carským Ruskem. Přitom byla pevnost obležena a čtvrtina města zničena. Země se dostala pod ruskou nadvládu jako autonomní Finské velkovévodství. Car Alexandr I. přemístil r. 1812 finské hlavní město z Turku do Helsinek, takže bylo blíž jeho sídlu v St. Petersburgu. V souvislosti s velkým požárem v Turku r. 1827 byla odtud do Helsinek přesunuta Královská akademie, ze které v r.1829 povstala helsinská univerzita. To přispělo k dalšímu rozvoji města stejně jako pozdější zavedení železnice a dalších vymožeností. Střed Helsinek byl přestavěn německým architektem Engelem v neoklasicistním slohu, který připomíná St. Petersburg. Mezi jeho významné stavby patří vládní palác z 1. poloviny 19. stol. a katedrála z r. 1852. Snad ještě víc proslavila Helsinki secese, kdy vynikl architekt Saarinen (hlavní nádraží).


Po bolševické revoluci v Rusku byla 6.12. 1917 vyhlášena republika. V období 2. svět války došlo ke 2 válkám se SSSR. Poválečná politika byla ve znamení „finlandizace“ (udržení demokracie a kapitalistického hospodářství). Důležitou událostí Helsink byly olympijské hry v r.1952. V 70tých letech 20.stol. nastal rychlý růst: obyvatelstvo aglomerace se ztrojnásobilo. V r. 1982 bylo zprovozněno metro, nejsevernější na světě. V r. 1995 vstoupilo Finsko do EU.


Co vidět, zažít a dělat:

Finské národní muzeum (finsky Kansallismuseo)

je na adrese Mannerheimintie 34 a snadno je poznáte podle vysoké věže. Budova v romantickém slohu pochází z r. 1912 a uchovává kompletní sbírky vztahující se k finské kultuře a národopisu. Je zde ugrofinská kolekce krojů a předmětů denní potřeby. Prehistorická část předvádí největší soubor archeologických nálezů ve Finsku. Různé výstavy dávají představu o rozvoji země od středověku přes švédskou a ruskou nadvládu do současnosti. Ve 3. patře je výstava určená zvlášť dětem. Ve vstupní hale vás zaujmou stropní fresky na motivy národního eposu Kalevala. Jejich autorem je vynikající umělec Gallén- Kallela. Otevřeno denně v 11- 18 hod. Vstupné 8 eur, snížené 7 eur, mládež do 18 let zdarma.

Olympijský stadion v Helsinkách

je umístěn za starou veletržní halou. Postavili ho v r. 1938 a patří k němu 72 m vysoká věž, která poskytuje velkolepý rozhled. Helsinki měly původně uspořádat hry v r. 1940, ale kvůli válce přišly na řadu až o 12 let později. V útrobách stadionu se nachází Finské muzeum sportu a před vstupem na stadion vás uvítá socha legendárního finského vytrvalce Paavo Nurmiho. Na východ od tohoto sportovního stánku vyrostl plavecký stadion, který je v létě přístupný veřejnosti. Před ním se rozkládá Městský park, vhodné místo na pořádání pikniků. Od Olympijského stadionu na sever naleznete zimní stadion. Vyhlídková věž je přístupná ve všední dny v 9- 21 hod., v sobotu a neděli jen do 18 hod. Vstupné: 5 eur, děti nad 6 let 2 eura.

Hietaniemi

na pobřeží, blízko hlavního vlakového nádraží, existuje další olympijská upomínka, veslařský stadion. Je na překrásné písečné pláži Hietaniemi. Pro vaši zábavu je připravena půjčovna loděk. V těsné blízkosti uvidíte několik fotbalových hřišť, nechybí restaurace a veřejná sauna. Za těmito objekty se rozkládá hřbitov Hietaniemi v parkové úpravě. Na nejvyšším místě se tyčí kříž na památku padlých. Je zde pochován maršál Mannerheim (zemřel 1951). Hned u vchodu jsou hroby dalších finských politiků, kteří byli za svou činnost ve 2.svět válce odsouzeni do vězení. Část hřbitova je vyhrazena pro židovskou obec.


Reklama:


Spojení s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Z letiště Na letiště
Budapešť, Ferihegy (BUD) Vantaa, Helsinki-Vantaa (HEL)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Vantaa, Helsinki-Vantaa (HEL)


Reklama: