Kodaň - Průvodce a jak se tam dostat

Kodaň

Kodaň je hlavní město Dánska a s počtem obyvatel asi 1 a čvrt milionu také největší. Včetně okolí zde žije více než třetina dánské populace. Město se rozkládá na východním pobřeží ostrova Zéland. Patří k němu též ostrov Amager a enkláva Frederiksberg. Město je kulturním, hospodářským a správním střediskem Dánska a důležitým finančním centrem severní Evropy (kodaňská burza).Po dokončení mostu přes Oresund se kodaňská aglomerace začlenila do regionu Oresund , který zahrnuje též švédskou provincii Scania v čele s Malmo. Palácový komplex Frederikstaden pochází z 2. poloviny 18. stol.


V téže době vzniklo i Královské divadlo a Královská akademie krásných umění. Dalšími pamětihodnostmi jsou zahrady Tivoli, socha Malá mořská víla, paláce Amalienborg a Christianborg, renezanční zámek Rosenborg a rokokový Frederikův kostel s největší kupolí v celé Skandinávii. Ve městě je množství mostů, parků, muzeí, restaurací a nočních klubů. Kodaňská univerzita z r. 1479, nejstarší v zemi, má výbornou pověst. V Kodani mají vynikající podmínky cyklisté. Letiště Kastrup se nachází jen 8 km od centra a počtem pasažérů bezmála 26 milionů ročně je nejrušnější na severu Evropy.


Počátek historie Kodaně spadá nejspíš do 10. stol., kdy zde vznikla vikinská rybářská osada. První písemné záznamy jsou z 12. stol. Přírodní přístav a bohatý výskyt sleďů pak přitahovaly rybáře i obchodníky. Směřovaly sem výpady Hanzovní ligy. V době Kalmarské unie, která sjednocovala Dánsko, Norsko a Švédsko, vyhlásil v r. 1416 Erik Pomořanský Kodaň hlavním dánským městem. Velkolepý rozvoj zažilo město za vlády Kristiána IV. Na začátku 17. stol. byly vystavěny významné budovy jako zbrojnice Tojhus a Borsen (sídlo burzy). V letech 1658- 1659 odolala Kodaň švédskému obležení. Do r. 1661 si udržela postavení hlavního města Dánska a Norska. V r. 1711 ztratilo město třetinu svých obyvatel kvůli epidemii moru. Třídenní požár zachvátil kodaňské domy v r. 1728. Po dalším ohni v r. 1795 zůstalo ze středověkého města jen málo. Ve 2. polovině 18. stol. profitovala Kodaň z dánské neutrality během válek mezi evropskými mocnostmi.


V r. 1801 a znovu r. 1807 zaútočily na dánsko- norskou flotilu i na město samotné britské válečné lodě. Toto přepadení stálo životy 2 000 občanů a zničilo větší část Kodaně. Přes tyto útrapy brzy přišlo období dánského „Zlatého věku“. Proslavil se malíř Eckersberg, zatímco stavitelé Hansen a Bindesboll tvořili v duchu neoklasicismu. Stržení hradeb vedlo k založení svobodného přístavu Kodaň v r. 1892- 1894. V 1. svět. válce bylo Dánsko neutrální a těžilo z obchodování s oběma válčícími stranami. Zato ve 2. svět. válce byla země okupována nacisty (1940- 1945). 8.5. 1945 osvobodily Kodaň britské jednotky pod velením maršála Montgomeryho.


Krátce po válce se realizoval plán „Finger“, který znamenal rozšiřování města z centra 5 směry. V létě 2000 byl otevřen most přes Oresund, železniční a silniční spojení se švédským Malmo. V témže roce začalo fungovat metro. V prosinci 2009 hostila Kodaň mezinárodní konferenci o změnách klimatu.

Co vidět, zažít a dělat:

Palác Frederiksberg

leží na kopci Valby, je obklopen krásnou zahradou necelé 3 km od centra. Byl postaven na samém začátku 18. stol. podle italského vzoru. Frederik IV. ho užíval jako letní sídlo, zatímco Kristián VI. tu žil trvale. Choromyslný král Kristián VII. zde pořádal divoké večírky. Jeho syn Frederik VI. se rád projížděl na loďce v zámeckém parku. V letech 1770- 1772 byl zámek přebudován v novoklasicistním slohu. Na radu lékaře Struensee byla v suterénu zřízena mramorová koupelna, kde měl nemocný Kristián VII. nabýt zdraví. Ten ale koupelnu nikdy nepoužil, takže připadla královně. Dr. Struensee, údajně její milenec, skončil v r. 1772 na popravišti. Královská rodina opustila palác v r. 1852. Později se sem nastěhovala dánská dústojnická akademie. Prohlídka se koná každou poslední sobotu v měsíci kromě července a prosince v 11 a 13 hod. Vstupné 50 DKK. Děti do 14 let v doprovodu dospělého zdarma.

Muzeum pod širým nebem

v dánštině „Frilandmuseet“ najdete na adrese Kongevejen 100, 2800 Kongens Lyngby (asi 15 km severně od Kodaně).Je to jeden z největších a nejstarších areálů svého druhu na světě. Na ploše 35 ha se nachází přes 50 statků, domů a mlýnů z období let 1650- 1940. Stavby sem byly přestěhovány a společně s okolní krajinou dávají představu o venkovském životě těch časů. Ve skanzenu navštívíte prakticky všechny oblasti Dánska a Faerských ostrovů během půl dne. Otevřeno denně kromě pondělí od května do října v 10- 16 hod. Zdarma.

Zinkglobal

na Nordre Toldbodu u Langelinie (2,7 km od centra) dostala Malá mořská víla nového souseda. Je to 3 m vysoká a 2,5 t vážící kovová socha, která způsobila v Kodani pořádný rozruch. Působivé dílo je usazeno na 9 m dlouhém klíči a tvoří je 8,5 tisíce kovových částeček aut a strojů. Kovový muž se nazývá „Globální snílek“, klíč představuje spojení s budoucností. Vybízí ke globálnímu myšlení. Obyvatelé Kodaně mají na sochu a její umístění rozdílné názory. Každopádně zůstane na svém místě 10 let.


Reklama:


Reklama: