Las Palmas - Průvodce a jak se tam dostat

Las Palmas

Las Palmas (oficiálně Las Palmas de Gran Canaria) je hlavním městem jednoho z Kanárských ostrovů, Gran Canaria. Počtem obyvatel 383 000 je nejlidnatějším městem celého souostroví. Žije v něm téměř polovina ostrovní populace. Aglomerace má přes 700 000 lidí a řadí se tak ve Španělsku na 5. místo. Las Palmas je největším městem EU, které leží mimo Evropu.Rozkládá se na severovýchodním konci atlantického ostrova ve vzdálenosti asi 150 km od severozápadního pobřeží Afriky. Město leží v subtropech a podle studie Syrakuské univerzity v USA má to nejlepší podnebí na světě. Založení Las Palmas se datuje do r. 1478 a až do 17. stol. bylo jediným hlavním městem Kanárských ostrovů. V současnosti se o toto postavení dělí s městem Santa Cruz de Tenerife. V Las Palmas sídlí polovina ministerstev a vládních úřadů stejně jako vrchní soud Kanárských ostrovů. Město je justičním a obchodním střediskem souostroví a soustřeďuje se v něm většina exekutivy. Las Palmas založil v r. 1478 Juan Rejón, který velel kastilskému loďstvu. V r. 1492 se zastavil na ostrově při své první objevitelské cestě Kryštof Kolumbus. Mořeplavce připomíná muzeum Casa de Colón (Kolumbův dům). R. 1595 se anglickému kapitánu Francisi Drakovi nepodařilo ostrov vydrancovat.


Útok Holanďanů na město v r. 1599 byl zřejmě největší událostí v jeho dějinách. R. 1927 bylo Las Palmas ustanoveno prvním hlavním městem souostroví. Námořní přístav La Luz Port velmi profitoval z uzavření Suezského průplavu (1967- 1975) během arabsko- izraelských válek. Přístav byl důležitý jako spojnice dvou světadílů a rovněž jako cíl turistiky. Proto se do Las Palmas v té době přistěhovalo hodně zahraničních pracovníků. Vystěhovalci z Kanárských ostrovů založili v r. 1718 texaské San Antonio. Gran Canaria je 2. nejlidnatější ostrov španělského souostroví Kanárské ostrovy.


Má zhruba 840 000 obyvatel, 40% populace všech ostrovů. Tento ostrov osídlili Guanchové, kteří sem připluli již kolem r. 500 př. n. l. Svůj nový domov nazývali Tamarán. Po více než 100 letech neúspěšných pokusů o podmanění ze strany Francouzů nebo Portugalců byl Gran Canaria dobyt v r. 1483 Kastilským královstvím. Toto tažení trvalo celých 5 let. Byl to význačný krok k expanzi sjednoceného Španělska. Třetina ostrova je chráněnou biosférickou rezervací UNESCO. Většina z 2,2 milionu turistů ročně navštěvuje jeho jižní část. Gran Canaria bývá označován jako „Miniaturní kontinent“. Jsou zde totiž rozmanité klimatické poměry a krajina je velmi proměnlivá- dlouhé pláže s bílým pískem, ale i zalesněné rokle a malebné vesnice.

Co vidět, zažít a dělat:

Katedrála sv. Anny

chrám pochmurného vzhledu se začal stavět v 15. stol., krátce po dobytí ostrova Španěly. Trvalo dalších 350 let, než byl dokončen. Průčelí je neoklasicistní, ale sloh interiéru označují někteří odborníci jako atlantskou gotiku. Vznosné sloupy jako by napodobovaly kmeny palem. Svatostánek nad hlavním oltářem pochází z Katalánska a nádhernou lampu zavěšenou před ním vyrobili v Janově. Na zdech se zachovalo několik obrazů od nejuznávanějšího místního malíře 18. stol., Juana de Mirandy. Památka je přístupná ve všední dny v 8- 10 hod., v sobotu v 8- 10 a 18- 20 hod. a v neděli v 8,30- 13,30 hod.

Botanická zahrada

leží asi 9 km na jihozápad od Las Palmas těsně před vesnicí Tafira Alta. Se svými 27 ha je v celém Španělsku nejrozsáhlejší. Předvádí rostlinstvo Kanárských ostrovů ve velkém rozsahu včetně těch druhů, kterým hrozí vyhubení. Otevřeno denně v 9- 18 hod. Spojení: autobusy 301, 302 a 303, autem po silnici C- 811.

Pláž de las Canteras

3 km dlouhý pás pobřeží pokrytého žlutým pískem vás uvítá jen pár set metrů západně od centra. Promenáda Paseo Canteras (bez motorových vozidel) je hojně využívána chodci, běžci, cyklisty a sportovci na kolečkových bruslích. Podél promenády se soustřeďují restaurace, bary a noční podniky.

Kanárské muzeum

je nejvýznamnější na Gran Canaria a zachycuje dějiny ostrova před španělským panstvím. Velkou vzácností je největší soubor lebek kromaňonského člověka na světě. Vystavují zde také mumie, dále sbírky keramiky a nářadí původních obyvatel Guanchů. V dárkové prodejně nabízejí vynikající vzdělávací pomůcky pro děti. Adresa: Calle dr. Verneau 2. Otevřeno ve všední dny v 10- 20 hod., v sobotu a neděli v 10- 14 hod. Vstupné: 3 eura, děti 1,20 eur.


Reklama:


Reklama: