Londýn - Průvodce a jak se tam dostat

Londýn

Londýn je hlavní a nejlidnatější město v Anglii a Spojeném království. Jeho dějiny sahají do 1. stol. n. l., kdy byl znám jako Londinium. Jeho starověké jádro, City of London, je s rozlohou méně než 3km2 nejmenším městem v Anglii. Většinu konurbace tvoří "Greater London" s téměř 8,7 milionu obyvatel. Řídí ho londýnský primátor a shromáždění. Londýn patří k vedoucím světovým velkoměstům ve všech směrech. Nutno zdůraznit jeho postavení ve finančnictví a kultuře. Podle počtu cizích návštěvníků je na 1. místě ve světě. 6 londýnských letišť použilo v r. 2012 135 milionů pasažérů, což je rovněž světové prvenství. Má 43 vysokých škol, největší koncentraci v Evropě. Londýn je jediným městem, kde se letní olympiáda konala už 3x (1908, 1948, 2012). Žije v něm nesmírně rozmanité obyvatelstvo, které se domlouvá více než 300 jazyky. V období let 1831- 1925 byl Londýn počtem obyvatel největším městem světa. Ve městě se nacházejí 4 lokality Světového kulturního dědictví: hrad Tower, Kew Gardens (největší soubor živých rostlin na 121 ha), Westminsterský palác a opatství s kostelem sv. Markéty a historické stavby v Greenwichi.


Z ostatních významných staveb můžeme jmenovat Buckinghamský palác, katedrálu sv. Pavla, Tower Bridge, mrakodrap Shard o výšce 310m nebo obří kolo London Eye. Mezi kulturními zařízeními vynikají Britské muzeum, Britská knihovna a Národní galerie. Jen ve čtvrti West End je na 40 divadel, které v r. 2013 navštívilo 14,5 milionu diváků. Londýnské metro o délce 402 km je nejstarší na světě (první úsek otevřen v r. 1863). V blízkosti současného Vauxhall Bridge byly objeveny pozůstatky 2 mostů. Ten starší je datován do 5. tisíciletí př. n. l. První známé osídlení vytvořili Římané po r. 43 n. l. Ale již kolem r. 61 je vyvrátil kmen Icenů pod vedením královny Boadicey. Ke konci 1. stol. se Londinium stalo hlavním městem provincie Británie. Ve 2. stol. zde žilo asi 60 000 lidí. Po odchodu Římanů se po r. 500 město rozvíjelo pod názvem Lundenwic. V 9. stol. nastal úpadek kvůli nájezdům Vikingů. V r. 886 byl Londýn obnoven Alfrédem Velikým (vládl 871- 899). V 11. stol. byl Londýn největším anglickým městem.


Král Edward Vyznavač přestavěl Westminsterské opatství v románském slohu. Přestože metropolí anglosaského státu byl Winchester, Londýn ho překonával jako středisko cizích kupců. O Vánocích 1066 byl ve Westminsteru korunován králem Anglie Vilém Dobyvatel. Později vybudoval kamenný hrad Tower v jihovýchodním koutu Londýna.Ve 12 stol. se vládní instituce soustřeďovaly ve Westminsteru, zatímco rozkvétajícím obchodním centrem bylo City se svou jedinečnou samosprávou. Uprostřed 14. stol. udeřila morová epidemie a připravila o život třetinu Londýňanů. V 16. stol. během reformace přešla většina městského majetku z rukou církve k soukromníkům. V r. 1571 vznikla Královská burza a r. 1600 Východoindická společnost. Z Londýna se stal důležitý přístav v Severním moři, kam přicházela spousta přistěhovalců z Anglie i ciziny. Na začátku 17. stol. měl Londýn 225 000 obyvatel. V r. 1605 došlo k pokusu o atentát na krále Jakuba I. ve Westminsteru. Byla to též éra Williama Shakespeara (1564- 1616) a jeho současníků. Bezprostředně po velké morové nákaze (1665- 1666) následoval velký požár, který zničil dřevěnou zástavbu. Jeho následky se napravovaly 10 let. V r. 1708 byla dokončena katedrála sv. Pavla, dílo Christophera Wrena. R. 1762 získal král Jiří III. (vládl 1760- 1820) Buckinghamský palác a příštích 75 let ho on a jeho následovník Jiří IV. rozšiřovali.


V r. 1750 vznikla v Londýně v důsledku rostoucí zločinnosti profesionální policie "Bow Street Runners". Londýn byl bombardován Němci už v I. svět. válce. Mnohem víc ho zasáhly nálety luftwaffe po r. 1940, které nepřežilo přes 30 000 občanů. Londýn se stal cílem velkého množství imigrantů, zvláště z Jamajky a indického subkontinentu. V 60tých letech 20. stol. začalo město přitahovat mládež s jejím odlišným životním stylem. Zatímco v poválečném období počet londýnských obyvatel soustavně klesal, dnes se opět dostal na původní stav.

Co vidět, zažít a dělat:

Westminsterské opatství

jinak kolegiátní chrám sv. Petra postavený převážně v gotickém slohu v rozměrech odpovídajících katedrále. Je tradičním místem korunovací i posledního odpočinku anglických panovníků. Konají se v něm pravidelné bohoslužby a oslavy událostí celostátního významu. Nejbližší stanice metra: St. James/s Park nebo Westminster. Otevírací doba: všední dny kromě středy 9,30- 15,45 hod., středa do 18 hod., sobota 9,30- 13,45 hod., v neděli pouze bohoslužby. Vstupné 10 GBP, studenti a senioři nad 60 let 7 GBP.

Národní galerie

vystavuje více než 2 000 obrazů západoevropských mistrů vytvořených od středověku do 20. stol. Nechte se unést uměním Botticelliho, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Gainsborougha, Turnera, Renoira a van Gogha. Sbírka obrazů patří veřejnosti a za její shlédnutí neplatíte. Pořádají tu rovněž speciální výstavy, přednášky, audiovizuální programy a prohlídkové trasy s průvodcem. Otevřeno denně v 10- 18 hod., v pátek do 21 hod. Vstupné se požaduje při speciálních výstavách, jinak zdarma.

Londýnský Tower

má ponurou reputaci jakožto místo mučení a poprav. Ale přesto stojí za návštěvu, dozvíte se zde hodně o 900 letech historie královského paláce, věznice a zbrojnice. Nesmíte vynechat královský zvěřinec, kde vám řeknou o zvířatech, která v Toweru pobývala. V r. 2012 byly nově vystaveny korunovační klenoty, které shlédnete v rámci vstupného. Můžete doprovodit stráže "Beefeaters" na jejich obchůzce a vyslechnout si jejich hrůzostrašné příběhy. Seznámíte se s pověstí o hradních krkavcích a potěžkáte si staré meče. Otevřeno: březen- říjen 9- 18 hod., neděle a pondělí od 10 hod., zbytek roku 9- 17 hod., neděle a pondělí od 10 hod. O Vánocích a na Nový rok zavřeno. Vstupné 22 GBP, děti 5- 15 let 10 GBP.


Reklama:


Spojení s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Z letiště Na letiště
Brno, Tuřany (BRQ) Londýn, Luton Airport (LTN)
Brno, Tuřany (BRQ) Londýn, Stansted (STN)
Bratislava, M. R. Štefánika (BTS) Londýn, Luton Airport (LTN)
Bratislava, M. R. Štefánika (BTS) Londýn, Stansted (STN)
Budapešť, Ferihegy (BUD) Londýn, Gatwick (LGW)
Budapešť, Ferihegy (BUD) Londýn, Gatwick (LGW)
Budapešť, Ferihegy (BUD) Londýn, Luton Airport (LTN)
Budapešť, Ferihegy (BUD) Londýn, Stansted (STN)
Krakow, J. Paul II Balice Intl (KRK) Londýn, Gatwick (LGW)
Krakow, J. Paul II Balice Intl (KRK) Londýn, Stansted (STN)
Kosice, Barca (KSC) Londýn, Luton Airport (LTN)
Katowice, Pyrzowice (KTW) Londýn, Luton Airport (LTN)
Katowice, Pyrzowice (KTW) Londýn, Stansted (STN)
Leipzig/halle, Leipzig/halle (LEJ) Londýn, Stansted (STN)
Linz, Blue Danube (LNZ) Londýn, Stansted (STN)
Mnichov, Franz Josef Strauss (MUC) Londýn, Gatwick (LGW)
Mnichov, Franz Josef Strauss (MUC) Londýn, Luton Airport (LTN)
Mnichov, Franz Josef Strauss (MUC) Londýn, Stansted (STN)
Norimberk, Nuremberg (NUE) Londýn, Stansted (STN)
Ostrava, Mošnov (OSR) Londýn, Stansted (STN)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Londýn, Gatwick (LGW)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Londýn, Gatwick (LGW)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Londýn, Luton Airport (LTN)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Londýn, Stansted (STN)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Londýn, Stansted (STN)
Vídeň, Schwechat International (VIE) Londýn, Gatwick (LGW)
Wroclaw, Copernicus Airport (WRO) Londýn, Luton Airport (LTN)
Wroclaw, Copernicus Airport (WRO) Londýn, Stansted (STN)


Reklama: