Lyon - Průvodce a jak se tam dostat

Lyon

Lyon je město na jihu střední Francie, v regionu Rhone- Alpes, na trase z Paříže do Marseille. Ve městě samém žije téměř půl milionu obyvatel, ale včetně předměstí a satelitů je 2. největší francouzskou aglomerací s 2,2 mil. lidí. Pro svůj historický a architektonický význam je Lyon zařazen do Světového kulturního dědictví UNESCO. V minulosti se proslavil výrobou a zpracováním hedvábí a dnes je centrem gastronomie ve Francii. Dvě z nejvíce proslavených vinařských oblastí ve Francii se nacházejí v blízkosti města: Beaujolais na severu a Cotes du Rhone na jihu. Právě v Lyonu bratři Lumierové v r.1895 vynalezli kinematograf- to nám připomíná Musée Lumier. Událostem II. svět. války je věnováno Muzeum odporu a deportací. Jedno z nejstarších muzeí ve městě je Africké muzeum. Opera Nouvel je název současné operní budovy, která vznikla přestavbou starší stavby dokončenou v r.1993. Nutno se také zmínit o svátku světel, který trvá 4 prosincové dny. Koná se na památku záchrany města před morem, o kterou se postarala Panna Maria. V tyto dny dávají lidé do svých oken hořící svíce.


Místní fotbalový tým Olympique Lyon vyhrál 7x za sebou francouzskou ligu a získal dobrou pověst v evropských soutěžích. V r. 2016 se má klub stěhovat na nový stadion na předměstí Décines- Charpieu pro 61 000 diváků. Lyon je významný v bankovnictví, chemickém a farmaceutickém průmyslu. Je sídlem ředitelství Interpolu, televizního kanálu Euronews a společnosti pro výzkum rakoviny. Založení města Římany se datuje do r. 43 př. n. l., kdy se tam uchýlili utečenci z Vienne. Jejich tábor vznikl na soutoku řek Saone a Rhone a byl pojmenován Lugdunum. Sídlo se stalo hlavním městem Galie. Narodili se zde 2 římští císařové: Klaudius a Caracalla. V 5. stol. byl Lyon hlavním městem burgundského království. Pod francouzskou správu se dostal ve 14. stol. Za Francouzské revoluce povstal Lyon proti Konventu a podporoval girondisty. Ve II. svět. válce byl sídlem německých okupačních sil stejně jako střediskem odporu. Osvobození se dočkal v září 1944.

Co vidět, zažít a dělat:

La Cave Valmy

lyonští obchodníci s vínem mají své zboží v těchto sklepích dobře uloženo. Přímo před jejich dveřmi se nacházejí vinice, kde se rodí beaujolais a Cotes du Rhone. V jeskyni Valmy si každý návštěvník jistě najde své oblíbené víno. Majitelka paní Marie- Jo vám poskytne odborný výklad. Ten vám napoví, proč jsou zdejší vína tak v oblibě. Adresa: 27 place Valmy.

Passage Thiaffait

jedna z několika krytých pasáží, kterým se v Lyonu říká „traboules“, byla postavena na počátku 19 stol. Taková spojení původně používali tkalci hedvábí k přepravě svého zboží z dílen na kopci Croix- Rousse k obchodníkům usazeným dole. Pasáž byla nedávno obnovena, je zaplněna řadou obchodů a studií. „Village de créateurs“ je svérázné centrum módy designu a bižuterie.

Fourviére

před více než 2 000 lety postavili Římané tehdejší Lugdunum na svazích tohoto kopce. Dnes stojí na jeho vrcholu bazilika Notre- Dame a rozhledna, která poskytuje velkolepý výhled na město s jeho oběma řekami. Nahoru se dostanete klikatými pěšinami, ale cesta lanovkou z náměstí Edouarda Commetta je jistě pohodlnější. Můžete využít jízdenku z metra nebo si koupit zpáteční jízdenku na lanovku.

Chokola

milovníci čokolády by měli zamířit do nově otevřeného obchodu Sebastiena Bouilleta. Při vstupu vás překvapí celá stěna tekutých čokolád a spousta čokoládových tabulek je sestavena jak knihy v regálech. Pro labužníky jiného založení je blízko Bouilletovo cukrářství na Croix- Rousse plateau. Adresa: 3 rue d/ Austerlitz, cukrářství 15 grande rue de la Croix Rousse.


Reklama:


Spojení s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Z letiště Na letiště
Krakow, J. Paul II Balice Intl (KRK) Lyon, Saint Exupéry (LYS)
Praha, Letiště Václava Havla (PRG) Lyon, Saint Exupéry (LYS)


Reklama: