Manchester - Průvodce a jak se tam dostat

Manchester

Anglické město leží ve středojižní části regionu North West England a má přes 510 000 obyvatel. Celá aglomerace je 2. nejlidnatější v zemi a čítá více než 2,5 milionu lidí. Historie Manchestru se datuje od r. 79, kdy byla na útesu nad soutokem řek Medlock a Irwell založena římská pevnost. Během středověku zůstával Manchester jen střediskem farnosti, ale na přelomu 19. stol. se začal bouřlivě rozvíjet. Došlo k tomu díky rozmachu textilních manufaktur během průmyslové revoluce. Manchester se přeměnil v přední světové průmyslové město. V r. 1853 obdržel status města, r. 1877 zde otevřeli radnici. V r. 1894 vznikl lodní kanál, který spojil město s mořem. Po 2. svět. válce nastal úpadek, ale po bombovém útoku v r. 1996 se město opět pozvedlo. Manchester je známý svou architekturou a kulturou, zvláště hudebními scénami. Rovněž vyniká sportovními kluby, vědeckými výkony a dopravním spojením. Měl první vlakové nádraží na světě a právě zde se poprvé podařilo vědcům rozbít atom. Jeho ekonomika a návštěvnost jsou shodně na 3. místě ve Spojeném království.

Co vidět, zažít a dělat:

Old Trafford

Sídlo Manchestru United, jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů planety. Putují sem miliony jeho fanoušků, aby se přiblížili svým idolům, dobře placeným hráčům. Prohlídka zahrnuje sedadlo na tribuně, nahlédnutí do hráčského salonku a procházku tunelem do podzemí. Muzeum na stadionu ukazuje vyčerpávající historii klubu. Otevírací doba 9,30- 17 hod. Adresa: Matt Busby Way.

Elisabeth Gaskell House

Tato samostatně stojící vila v regentském stylu se nalézá necelých 5 km od městského centra. V letech 1850- 1865 v ní žila spisovatelka Elisabeth Gaskell. Navštěvovali ji mimo jiné i Charlotte Bronteová a Charles Dickens. Tento dům je jeden z mála v Manchestru, jehož interiér je pečlivě uchován ve svém původním elegantním stavu. Po období, kdy nebyl přístupný, ho můžete od října 2014 navštívit i vy. Otevírací doba v zimě: středa, čtvrtek a neděle v 11- 16,30 hod. Dospělí platí 4,95 GBP, studenti a senioři 3,95 GBP, děti do 16 let zdarma.

Manchester Art Gallery

V této nejvýznamnější městské galerii spatříte vynikající sbírku britského umění a velký počet děl mistrů z kontinentu. Starší křídlo nabízí působivý výběr 37 Turnerových akvarelů a rovněž umělecké ukázky z doby před Rafaelem. Novější část galerie obsahuje britské umění 20. stol. (např. Freud, Bacon, Spencer, Moore). Galerie řemesla a designu předvádí stálou výstavu umění do 17. stol., kde spatříte díla především z Nizozemí a mistrů rané renezance. Otevírací doba: denně 10- 17 hod., ve čtvrtek do 21 hod. Vstup volný. Adresa: Mosley Street, Manchester M2 3JL


Reklama:


Reklama: