Milan - Průvodce a jak se tam dostat

Milan

Milán, hlavní město Lombardie, je 2. nejlidnatější v Itálii. Má kolem 1,3 milionu obyvatel, zatímco celá aglomerace téměř 5,3 milionu. Rozšiřování města následovalo po poválečném rozmachu v období let 1950- 1960. Obklopil je široký pás předměstí, odkud do Milána pracující denně dojíždějí. Milán je průmyslovým a komerčním centrem státu. V jeho obchodní čtvrti se nalézá Italská burza a vedení největších bank a společností. Milán udává tón světové módě a designu. Více než 6 milionů návštěvníků ročně přijíždí kvůli muzeím, divadlům a stavebním památkám (např. Milánská katedrála a kostel Santa Maria delle Grazie, který je zařazen do Světového kulturního dědictví UNESCO). Počet studentů dosahuje 185 000. Světoznámé jsou pravidelné akce jako Milánský týden módy a Milánský veletrh nábytku (největší na světě). Bude zde Světová výstava EXPO 2015.


Ve městě sídlí 2 vrcholné fotbalové kluby: AC Milan a Internazionale Milano. K založení města došlo kolem r. 400 př. n.l. keltským kmenem Insubrů. Ke konci 3. stol. př. n.l. je dobyli Římané a nazvali ho Mediolanum. R. 286 n.l. ho císař Dioklecián prohlásil hlavním městem Západořímské říše. R. 313 zde císař Konstantin vydal Edikt milánský. V r. 774 se města zmocnil Karel Veliký a přijal titul lombardského krále. Ve středověku se Milánu dařilo díky nadvládě nad úrodnou Pádskou nížinou. Dlouho se táhly boje mezi guelfy a ghibeliny. Po r. 1450, kdy dobyl Milán Francesco Sforza, se z něho stalo jedno z center italské renezance. V r. 1525 připadl španělským Habsburkům a v r. 1706 rakouské větvi rodu. Po bitvě u Solferina r. 1859 byl Milán začleněn do Sardinského království, později do království italského.


Po sjednocení Itálie získal Milán vedoucí postavení v severní části země díky železnici a nově otevřeným alpským tunelům. Známý Mussoliniho pochod na Řím začal právě zde. Shodou okolností v Miláně jeho život také skončil, když byl 29. dubna 1945 oběšen na náměstí Loreto. V r 1980 se stal Milán střediskem světové módy, když zde začali působit návrháři jako Armani a Versace. V posledních letech muselo město kvůli poklesu průmyslové výroby hledat jiné zdroje příjmů, což se podařilo.

Co vidět, zažít a dělat:

Užijte si rozhled ze střechy Dómu

gotická katedrála plná věžiček bývá nazývána „svatební dort“ nebo „ježek“. Její vnitřek nabízí skutečné umělecké skvosty. Ale po prohlídce neopomeňte vystoupit po 150 schodech na střechu (je možno též vyjet výtahem). Tam se nachází 3 600 soch a 135 věžiček. Jsou vytesány z růžového mramoru z Candoglie. Na vrcholku nejvyšší věžičky je umístěna slavná „Madonnina“ z pozlacené mědi. Při dobré viditelnosti spatříte zasněžené vrcholky Alp.

Naskočte do tramvaje a dejte si večeři

jako kus živé historie města jsou v provozu původní tramvajové vozy z r. 1920 a 1950 ve žluté a oranžové barvě. Jsou vybaveny lakovanými sedačkami ze dřeva a žlábkovanými stínítky ze skla. V současnosti má milánský vozový park typ tramvaje z r. 1970 a tmavozelené „housenky“. Abyste okusili atmosféru minulých let, nastupte na linku č. 1, která vás poveze kolem nejznámějších milánských pamětihodností. Nebo si objednejte večerní projížďku tramvají ATMosfera, kde podávají večeři a víno. Tuto linku provozuje dopravní společnost ATM.

Navštivte veletrh nábytku

íce než 350 000 návštěvníků ze 160 zemí přijde na tuto akci, největší událost roku v Miláně. Exponáty od 1 270 vystavovatelů na hlavním milánském výstavišti Fiera, které je o víkendech přístupné veřejnosti, jsou decentní, ale někdy i bizarní. Doplňkem veletrhu jsou četné výstavy a koktejlové večírky v salonu Fuori. Většinou jsou volně přístupné.

Objevte nedokončené Michelangelovo dílo

je mnoho důvodů proč navštívit Castello Sforzesco (po Dómu nejpopulárnější památka v Miláně), kde sídlili Viscontiové i Sforzové. Je tam soustředěno 12 malých muzeí a archivy. Ale především v něm uchovávají Pietu Rondanini, což je poslední a nedokončená skulptura od Michelangela. V r. 2015 bude toto dílo přemístěno do nového prostoru na hradě, kde je nebudete moci přehlédnout. Otevřeno denně v 8- 18 hod., muzea v 9,30- 17,30 hod. kromě pondělí. Vstupné jen do muzeí 3 eura, ve všední dny v určenou dobu 1 hod. zdarma.


Reklama:


Reklama: