Newcastle - Průvodce a jak se tam dostat

Newcastle

Newcastle- celý název zní Newcastle upon Tyne. Město s asi 280 000 obyvateli a metropolitní distrikt se nacházejí v regionu North East England na řece Tyne. Dějiny města začínají za římského císaře Hadriána, který vládl v letech 117- 138. Ten kromě založení předchůdce dnešního Newcastlu vytvořil též obranný val ze severu. Po odchodu Římanů se město ocitlo v anglosaském království Northumbria. Současný název pochází z r. 1080, kdy tu vznikl dřevěný hrad. Později chránila město kamenná zed. V 17. stol. umožnila rozvoj Newcastlu těžba uhlí. Pak se rozvinul tiskařský průmysl a sklářství, ale těžba uhlí zůstávala stále prvořadá. V 19. stol. se do popředí dostalo lodařství a těžký průmysl.


V Newcastlu mají svůj původ některé vynálezy jako bezpečnostní lampa, Stephensonova parní lokomotiva, Swanova žárovka a parní turbina. V polovině 20. stol. ustoupil těžký průmysl do pozadí a nahradily ho kancelářské komplexy a maloobchody. Asi 11 km od centra leží letiště Newcastle International, které se rychle rozvíjí (asi 5 milionů cestujících ročně). Tyne and Wear Metro představuje moderní systém kolejové dopravy se 40 miliony pasažérů ročně. R. 1850 bylo královnou Viktorií otevřeno nádraží Newcastle Central, první zastřešená železniční stanice na světě. Přístaviště trajektů, které je v blízkém North Shields, provozuje lodní spojení s norskými a nizozemskými přístavy.

Co vidět, zažít a dělat:

The Castle

hrad byl postaven r. 1080 nad řekou Tyne v místě, kde stála římská pevnost. Jeho zakladatelem byl Robert Curthose, syn Viléma Dobyvatele. Podle hradu dostalo jméno i město. Ve 2. polovině 12. stol. byl za krále Jindřich II. hrad přestavěn a další přístavby vznikly za králů Jana a Jindřicha III. Dnes jsou Castle Keep a Black Gate jediné původní části stavby. Patří městu, ale to je pronajalo „Společnosti památek Newcastle upon Tyne“. Je to bezesporu návštěvnická atrakce. Otevírací doba: pondělí až sobota 10- 17 hod., neděle 12- 17 hod. Vstupné (od 18 let ) 4 GBP.

Chinatown

malá čínská čtvrt se rozkládá v Newcastlu kolem Stowell Street, kde najdete mnoho čínských restaurací a několik obchodů. I když čínští obyvatelé žijí v Newcastlu už dlouhé roky, teprve v 70tých letech 20. stol. byl na Stowell Street otevřen první čínský obchod, po kterém následovalo množství restaurací. A je to nedávno, co tato a přilehlé ulice získaly něco originálního: čínské nápisy, pouliční osvětlení ve tvaru luceren a v přední řadě působivou vstupní bránu. Tu postavili v r. 2004 šanghajští řemeslníci, je 11 m vysoká a po stranách ji střeží 2 lvi. Další ulice čínské čtvrti, které stojí za shlédnutí, jsou Charlotte Square, Low Friar Street a jiné na jih od Blackfriars.

Výlet na pobřeží

udělejte si výlet metrem do Tynemouth, vesnice vzdálené necelých 10 km z centra Newcastlu. Tynemouth leží při ústí řeky Tyne na severovýchodním pobřeží Anglie. V okolí jsou úžasné pláže, kde se dá provozovat mnoho vodních sportů jako windsurfing, plachtění, vodní lyžování, potápění, plavání a kanoistika. Z mysu shlíží na řeku pozůstatky převorství a hradu z 11. stol. Vesnice sama je v památkové péči, jsou v ní budovy z 18. a19.stol.


Reklama:


Reklama: