Norimberk - Průvodce a jak se tam dostat

Norimberk

Norimberk (německy Nürnberg) je město na řece Pegnitz v německé spolkové zemi Bavorsko. Leží ve správním regionu Střední Franky. Má necelých 520 000 obyvatel, v Bavorsku je po Mnichovu 2. nejlidnatější. V celém státě zaujímá 14. místo. Norimberk je poprvé zmiňován v r. 1050 jako sídlo císařského hradu. Král Konrád III. (vládl 1138- 1152) zde založil purkrabství s prvními purkrabími, kteří přišli z rakouského Raabsu. Ty později vystřídal rod Hohenzollernů. Norimberk se často považuje za neoficiální hlavní město Svaté říše římské, a to kvůli říšskému sněmu a soudnímu dvoru, které na hradě zasedaly. Spolu s Augsburgem se stal důležitým střediskem na trase z Itálie na sever Evropy. R. 1298 došlo k protižidovskému pogromu (700 obětí). Ve 14. stol. získalo město hlavní výsady, např. Zlatou bulu císaře Karla IV. z r. 1356. Ve 2. pol. 14. stol. byl zbudován kostel Frauenkirche. Norimberk se tehdy řadil mezi 3 nejvýznamnější říšská města. Po ničivém požáru hradu v r. 1420 koupilo jeho trosky město. V 15. a 16. stol. nastal kulturní rozkvět, když zde vrcholila renezance.


R 1532 byl podepsán náboženský Norimberský mír, poté co město přijalo protestantskou víru. Za 30leté války obsadily Norimberk švédské jednotky, které ale byly obleženy císařským vojskem pod velením Valdštejna a po 11 týdnech odtáhly. Po válce město upadalo a obrat nastal až v 19. stol. Ale i přesto tam vznikaly světské barokní stavby a za hradbami městské zahrady. Příkladem církevní architektury 18. stol. je protestantská přestavba chrámu sv Egidia. V r. 1806 bylo město navráceno Bavorsku. Po skončení napoleonských válek obchod a řemesla znovu ožily. Protože byl Norimberk začleněn do katolického Bavorska, musel upustit od diskriminace katolíků, kteří dostali zpět Frauenkirche. V r. 1817 byl součástí oblasti Rezatkreis, později Střední Franky. V r. 1835 odtud vyjel první vlak v Německu, a sice na trati do Fürthu.


Za Hitlerovy éry měl Norimberk nebývalý význam. Vzhledem k jeho dějinné důležitosti v rámci římské říše a poloze uprostřed země byl určen jako místo nacistických sjezdů ( v letech 1933- 1938 každoročně). V r. 1935 zde byly přijaty "Norimberské zákony", které odňaly židům a jiným neárijcům německé občanství. Kvůli sjezdům vznikly mnohé stavby (stadion Zeppelinfeld), některé z nich se zachovaly. Ve městě žil nacista Julius Streicher (oběšen 1946), vydavatel štvavého časopisu Der Stürmer. Za II. svět. války se tu vyráběly ponorky, letadla a tankové motory. Město zažilo více spojeneckých náletů. Ten z ledna 1945 zničil většinu historických budov, zabil 1 800 jeho obyvatel a 100 tisíc lidí připravil o jejich domovy. Norimberk byl důkladně opevněn a Američanům trvalo 5 dní, než překonali německý odpor a město v dubnu 1945 dobyli. Přes vysoký stupeň destrukce byl Norimberk obnoven, ale velká část památek je nenávratně ztracena. V období listopad 1945- léto 1946 se v Justičním paláci konal Norimberský proces s hlavními viníky válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.


Pro výběr místa procesu byly 2 hlavní důvody: Norimberk jako dějiště nacistických sjezdů a vydání protižidovských zákonů a dále to, že palác nebyl bombardováním téměř poškozen a hodil se i jinak. Slavným rodákem byl malíř a tiskař Albrecht Dürer (1471- 1528). V r. 1470 začala pracovat nejstarší evropská tiskařská dílna právě zde. Z Wagnerovy opery je známá společnost pěveckých mistrů v čele s Hansem Sachsem, která ve městě působila ve 14.- 16. stol.

Co vidět, zažít a dělat:

Kostel sv. Sebalda

nejstarší ve městě, postaven ve 13 stol. z již zrezavělého růžového pískovce. Jeho vnějšek je vyzdoben sochami a náboženskými symboly. Na severní straně se nachází Svatební vstup s bohatými řezbami, které představují biblický příběh o moudrých a pošetilých pannách. Uvnitř chrámu vyniká bronzový oltář sv. Sebalda v gotickém a renezančním slohu. Je to mistrovské dílo Petra Vischera st., na kterém se svými 2 syny pracoval přes 11 let. Za vstup se neplatí, i když nápis na vstupních dveřích tvrdí opak. Adresa: Albrecht Dürer Platz 1. Otevírací doba: leden- březen 9,30- 16 hod., duben- prosinec do 18 hod.

Císařský hrad

rozměrný komplex ze 12. stol. dává představu o moci středověkého Norimberka. Přitažlivá je prohlídka obnoveného sídelního křídla s okázalou Královskou a Říšskou síní a románskou dvojitou kaplí. Následuje Hradní muzeum se zaměřením na vojenskou a stavební historii. Na jiném místě vás zaujme výhled z věže Sinwell nebo nahlédnutí do 48 m hluboké studny. Po mnoho let se na hradě uchovávaly říšské korunovační klenoty, dnes je střeží vídeňský Hofburg. Svůj význam měl hrad při vzniku Zlaté buly Karla IV., která upravovala císařskou volbu. Mají zde též původní sochu z pražského Karlova mostu. Vstupné: včetně věže 7 eur, jinak 5,50 eur; děti 6 nebo 4,50 eur. Otevřeno: duben- září 9- 18 hod., říjen- březen 10- 16 hod.

Felsengänge

tyto sklepy ze 14. stol. se nacházejí pod pomníkem Albrechta Dürera na stejnojmenném náměstí. Prohlídková trasa vychází z pivovarského obchodu na Bergstrasse 19 a sestoupíte přitom do sklepů o 4 podzemních patrech. V minulosti se v nich vařilo a uskladňovalo pivo. Za poslední války sloužily jako protiletecký kryt. Prohlídky se konají nejméně se 3 osobami. Nezapomeňte na teplé oblečení. Vstupné 6 eur, zlevněné 5 eur. Začátek prohlídky ve 14,30 hod., v pátek a sobotu též v 17,30 hod.

Germánské národní muzeum

z r. 1852, v areálu gotického kláštera. Je v německy mluvících zemích největší a nejvýznamnější. Obsahuje 16 stálých výstav s 20 tisíci exponáty. Zobrazuje německé kulturní dějiny od pravěku po 20. stol. Vedle archeologických sbírek tu uchovávají díla předních malířů i sochařů, zbraně a brnění, hudební nástroje a hračky- vše německého původu. Z rozmanitých sbírek vynikají Dürerův obraz „Herkules zabíjí stymfalské ptáky“ a zemský globus, nejstarší na světě. Adresa: Kartäusergasse 1. Vstupné: 8 eur, snížené 5 eur. Otevřeno: 10- 18 hod. kromě pondělí, ve středu do 21 hod.


Reklama:


Spojení s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Z letiště Na letiště
Arrecife, Lanzarote (ACE) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Izmir, Adnan Menderes (ADB) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Izmir, Adnan Menderes (ADB) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Malaga, Malaga (AGP) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Alicante, Alicante (ALC) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Antalya, Antalya (AYT) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Antalya, Antalya (AYT) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Barcelona, Barcelona Airport (BCN) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Paříž, Charles De Gaulle (CDG) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Kerkyra, Ioannis Kapodistrias (CFU) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Cluj-napoca, Cluj Napoca International Airport (CLJ) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Djerba, Djerba-Zarzis (DJE) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Dusseldorf, International (DUS) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Funchal, Madeira (FNC) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Puerto del Rosario, Fuerteventura (FUE) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Westerland, Westerland - Sylt (GWT) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Hamburk, Hamburg (HAM) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Hamburk, Hamburg (HAM) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Heraklion, Nikos Kazantzakis Airport (HER) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Heraklion, Nikos Kazantzakis Airport (HER) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Hurghada, Hurghada (HRG) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Hurghada, Hurghada (HRG) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Ibiza, Ibiza (IBZ) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Kos, Kos Island International Airport (KGS) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Las Palmas, Gran Canaria (LPA) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Gudja, Malta International (MLA) Norimberk, Nuremberg (NUE)
, () Norimberk, Nuremberg (NUE)
Olbia, Costa Smeralda (OLB) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Bukurešť, Henri Coanda International (OTP) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Palma Mallorca, Son Sant Joan Airport (PMI) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Rhodes, Diagoras (RHO) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Rimini, Miramare (RMI) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Istanbul, Sabiha Gokcen (SAW) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Thessaloniki, Macedonia International (SKG) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Samos, Samos (SMI) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Split, Split (SPU) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Londýn, Stansted (STN) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Tenerife, Sur Reina Sofia (TFS) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Berlín, Berlin-tegel / Otto Lilienthal (TXL) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Berlín, Berlin-tegel / Otto Lilienthal (TXL) Norimberk, Nuremberg (NUE)
Vídeň, Schwechat International (VIE) Norimberk, Nuremberg (NUE)


Reklama: