Nottingham - Průvodce a jak se tam dostat

Nottingham

Nottingham je anglické město v hrabství Nottinghamshire (region East Midlands). Proslavila ho legendární postava Robina Hooda, dále je známý výrobou krajek, jízdních kol a tabákovým průmyslem. Městská práva dostal v r. 1897 při příležitosti jubilea královny Viktorie. Nottingham má kolem 310 000 obyvatel, včetně předměstí dokonce 730 000. Město je oblíbeným cílem turistů (ročně zde utratí přes 1,5 mld. GBP). Nottingham se může pochlubit 2 velkými divadly a množstvím muzeí a galerií. Na několika hudebních scénách (Nottingham Arena a Rock City) pravidelně vystupují přední britští i zahraničtí umělci. Ve městě se každoročně pořádají 2 hudební festivaly: „Dot to Dot“ v květnu a „Splendour“ v červnu. Nottingham vybudoval vynikající systém veřejné dopravy včetně nejrozsáhlejší sítě autobusů v Anglii a moderní expresní tramvaje, která dostane v r. 2015 druhou linku.


Letiště East Midlands, které ročně odbaví přes 4 miliony cestujících, je vzdáleno od centra 21 km. 2 městské univerzity navštěvuje více než 61 000 studentů. V anglosaském období dějin byl Nottingham součástí království Mercia. V r. 867 ho dobyli Vikingové a pak se stal jedním z 5 opevněných měst oblasti zvané Danelaw. V 11. stol. byl z pískovce postaven nottinghamský hrad. Za anglosaského osídlení se město rozvinulo, mělo radnici i soudní dvůr. O několik staletí později se centrum Nottinghamu soustředilo kolem Old Market Square. Po svém návratu ze Svaté země oblehl král Richard Lví srdce hrad a dobyl ho. Až do 15. stol. se z Nottinghamu vyvážely náboženské sošky z místního alabastru. Od r.1449 mělo město vlastní samosprávu, nezávislou na hrabství. V době průmyslové revoluce se rozvoj Nottinghamu odvíjel od textilního průmyslu, zvlášť od produkce krajek. V r. 1831 se měšťané vzbouřili proti vévodovi z Newcastlu a zapálili jeho sídlo, nottinghamský hrad.


Po 2. svět. válce došlo i zde, stejně jako v celé Anglii, k úpadku textilního průmyslu. Textilní továrny a jiné průmyslové budovy byly přestavěny a slouží jiným účelům. Ve sportu má Nottingham jedno prvenství: nejstarší profesionální fotbalový klub světa, Notts County, existuje od r. 1862. Druhý místní klub, Nottingham Forrest, měl největší úspěchy v letech 1977- 1993. Tehdy v něm působil Trevor Francis, první milionář mezi britskými fotbalisty.

Co vidět, zažít a dělat:

Wollaton Hall

toto sídlo si nechal postavit statkář a uhelný magnát sir Francis Wiloughby v r.1588 (architekt Robert Smythson). Obklopuje ho 200 ha neúrodné půdy, kde se vyskytují i jeleni. Vedle nákladně zařízených komnat z dob Tudorovců, regentství a královny Viktorie je umístěno též přírodopisné a průmyslové muzeum. Pamětihodnost je vzdálena 4 km od centra Nottinghamu, jezdí sem autobusy č. 2 a 30. Otevřeno od poloviny února do konce října denně v 10- 17 hod., zbytek roku čtvrtek- pondělí v 11- 16 hod. Adresa: Wollaton Park, Derby Rd.

Sherwoodský les

je proslulý svým vztahem k historické osobnosti Robina Hooda. Jeho rozloha činí přes 400 ha, obklopuje vesnici Edwinstowe. Mnoho návštěvníků sem přichází na každoroční festival Robina Hooda, který trvá celý týden. Ožívá při něm středověk s jeho rytíři a dvorními šašky. Další z hostů obracejí svou pozornost na umělecké a řemeslnické centrum, na tisíciletý dub nebo místo známé jako Thynghowe, kam přicházeli tehdejší vesničané řešit své spory.

Nottinghamský hrad

jsou z něho báječné pohledy na město. Jistě vás zaujmou bronzové sochy Robina Hooda a jeho veselých společníků od Jamese Woodforda, místního rodáka. Původní hrad byl zničen za Anglické revoluce v r 1651 a nahradil ho palác v italském stylu, který vlastnil vévoda z Newcastlu. V něm dnes najdete hned 2 muzea: Sherwoodské lesnické muzeum (sbírka medailí a uniforem) a Nottinghamské hradní muzeum. V tom druhém se vystavují např. anglosaské brože ze 6. stol., středověká keramika, alabastrové řezby a kamenina ze 17. a 18 stol. Etnografická galerie předvádí šperky z Nového Zélandu, barmské bronzové sochy a kovové předměty z Indie a Íránu. V Dlouhé galerii shromáždili obrazy malířů jako jsou le Brun, Wilson, Dyce, Stone a Nicholson.

Střed města

Nottingham dostal přezdívku „Královna Midlands“ a pyšní se širokými ulicemi a množstvím parků. Městské centrum je vyvrcholením celé prohlídky Nottinghamu. Náměstí Old Market Square je v celé Anglii nejrozsáhlejší. Na vaše dotazy je připraveno informační centrum. Na východní straně náměstí vyniká neoklasicistní radnice s výraznou kupolí. Za pozornost stojí rovněž Cechovní dům. Více na www.experiencenottinghamshire.com


Reklama:


Spojení s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Z letiště Na letiště


Reklama: