Tallinn - Průvodce a jak se tam dostat

Tallinn

Tallinn je hlavní a největší město Estonska. Má téměř 440 000 obyvatel (asi třetina estonského obyvatelstva). Leží na severu země na pobřeží Finského zálivu. Staré Město bylo zařazeno do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Tallinn byl v r. 2011 hlavním evropským městem kultury. Od 13. stol. do vzniku samostatného Estonska v r. 1918 a opět za německé okupace (1941- 1944) se nazýval Reval. Nejstarší stopy osídlení Tallinnu sahají do doby 3 000 let př. n. l. V r. 1050 byla založena na vrchu Toompea první pevnost. Jakožto důležitý přístav pro obchod mezi Ruskem a severní Evropou se Tallinn stal cílem rozpínavosti Řádu německých rytířů a Dánského království na počátku 13. stol. Souviselo to s násilným šířením křesťanství v této oblasti. Dánská nadvláda nad městem a severním Estonskem začala v r. 1219. R. 1285 se Reval stal nejseverněji položeným členem Hansy. V r. 1346 nastala změna: Dánové prodali město Řádu německých rytířů. Reval měl tehdy asi 8 000 obyvatel a byl důkladně opevněn hradbami s 66 obrannými věžemi. Od r. 1530 je symbolem města Starý Tomáš, což je korouhvička umístěná na radniční věži.


S nástupem reformace zesílil německý vliv, a tak město přestoupilo k luteránské víře. Od r. 1561 byl Reval švédskou državou. Během Severní války (1700- 1721) postihl město mor a v r. 1710 se Estonsko a Livonsko vzdaly carskému Rusku. Přesto si úřady zachovaly autonomii v rámci Estonské gubernie. R. 1889 byl magistrát zrušen a porušťování nabývalo na síle. 19. stol. se vyznačovalo nástupem industrializace a přístav byl stále významný. 24.11.1918 byla v Revalu (nadále Tallinn) vyhlášena nezávislost. Následovala krátká německá okupace a poté válka za za nezávislost, která skončila v únoru 1920 mírem v Tartu. Tallinn se stal hlavním městem nového státu. V r. 1940 bylo Estonsko připojeno k SSSR a stejně tomu bylo v r. 1944 po odchodu německých vojsk.


Estonská SSR trvala do srpna 1991, kdy byl samostatný stát obnoven. Rychle se integroval do evropských institucí. Při letních OH 1980 se jachtařské soutěže odehrávaly v Piritě (součást Tallinnu). Tallinn se skládá ze 3 historických částí: Toompea neboli Katedrální vrch, Staré Město a Estonské město. Gotická věž kostela sv. Olava byla se svou výškou 159m v letech 1549- 1625 nejvyšší stavbou světa.

Co vidět, zažít a dělat:

Palác Kadriorg

velkolepá stavba v barokním slohu, kterou postavili v r. 1718 pro cara Petra Velikého. Dnes v něm sídlí Estonské muzeum umění s cizokrajnými sbírkami. Palác navrhl italský architekt Niccolo Michetti. Společně se zahradami představuje skromnou ukázku carské marnotratnosti. Muzeum vystavuje stovky obrazů západoevropských a ruských malířů z období 16.- 20. stol., stejně jako knihy nebo sochy. Hlavní 2patrová hala má malovaný strop a štukovou výzdobu. Jiná komnata sloužila jako pracovna hlavy státu, dokud nestál prezidentský palác. V blízkém okolí Kadriorgu se nacházejí další zajímavé objekty: Mikellovo muzeum a Muzeum Petra I. Adresa: A Weizenbergi 37, Tallinn. Otevřeno: středa celoročně 10- 20 hod., ostatní dny kromě pondělí květen- září 10- 18 hod., říjen- duben 10- 17 hod. Vstupné 5,50 eur, děti 3,50 eur. S Tallinn Card zdarma.

        

Ulička sv. Kateřiny

snad nejmalebnější z uliček Starého Města je docela ukrytá za bývalým kostelem sv. Kateřiny. Spojuje ulici Vene s ulicí Muurivahe, kde se koná proslavený trh s pleteným zbožím. Vyjímečnou přitažlivost jí dává soubor řemeslnických dílniček, kde umělci tvoří a prodávají sklo, pokrývky, klobouky, keramiku, výrobky z hedvábí apod. Obchůdky jsou umístěny na jižní straně uličky v malých místnostech z 15.- 17. stol. Návštěvníci mohou řemeslníky sledovat při práci. Nikde jinde v Tallinnu nenajdete takovou atmosféru připomínající středověk.

Vyhlídková plošina Kohtuotsa

nabízí pohled na střechy a věže Starého města a výškové budovy v pozadí. Kohtuotsa je na východním výběžku kopce Toompea. Kromě historických věžiček odtud v dálce spatříte také moderní televizní věž. Za novým centrem Tallinnu leží sídliště Lasnamae ze sovětské éry. V létě je na vyhlídce v provozu kavárna a můžete si tu i zatančit. Adresa: Kohtu 12, Tallinn.

Radniční náměstí

je v posledních 800 letech nesporným centrem Starého Města. Uzavírají je domy obchodníků a v letních měsících se tu objevují kavárenské stolky. V minulosti zde byly trhy a odehrála se na něm nejméně 1 poprava. Ze středu náměstí, označeném kruhovým kamenem, můžete zpozorovat vrcholky všech 5 staroměstských věží. Dodnes náměstí zůstává srdcem města, místem pro koncerty pod širým nebem a historické trhy rukodělných výrobků. Již od r. 1441 zde stává vánoční strom. Zjara prostranství ožije festivalem Starého Města, odvozeným ze středověkých karnevalů. Adresa: Raekoja plats, Tallinn.


Reklama:


Spojení s nízkonákladovými leteckými společnostmi

Z letiště Na letiště


Reklama: